niedziela, 7 maja 2017

O starym kinie

Pierwsze kino w Mikulczycach powstało w 1912 roku, w kamiennicy przy Am Dorfgraben 17 (dzisiejsza ulica Nadrzeczna/Parkowa). Jego właścicielem w 1913 roku był niejaki Otto Beinhauer. W latach '20 nosiło nawę Moderne Lichtspiele i należało do Rudolfa Appel z Gliwic. Nie wiadomo kiedy zostało zamknięte. Obecnie budynek, w którym znajdowało się kino nie istnieje.  

Drugie tutejsze kino zostało otwarte w 1914 roku przy Tarnowitzerstrasse 18 (Tarnoposka 60). Kupiec Alois Negel dobudował do swojej nowo powstałej kamiennicy jednopiętrowe skrzydło, które mogło pomieścić 180 osób. Dzierżawcą lokalu został mieszkaniec Mikulczyc Lorenz Kytzia. Następnymi dzierżawcami byli kolejno; Alfred Popelka z Huty Laury (obecne Siemianowice Śląskie) oraz Franz Bielowski. Pod wodzą tego ostatniego kino nosiło nazwę Union-Theater. W 1927 roku dzierżawca zrezygnował z wynajmu lokalu, w konsekwencji czego właściciel Alois Negel przebudował lokal na sklep. Odstąpienie od dzierżawy nie było przypadkowe. Pan Bielowski postanowił na sąsiedniej działce przy Friedrichstrasse (Kościuszki 1) wybudować od podstaw własne kino o tej samej nazwie. Prace budowlane zrealizowała mikulczycka firma braci Bednorz. Budynek został oddany do użytku w czerwcu 1927 roku. Parter mieścił 315 miejsc dla widowni, natomiast na balkonie mogło zasiąść 128 osób. Na początku 1934 roku budynek powiększono według projektu Alfreda Goetscha z Wrocławia. 

mikulczyce zabrze
Wybudowane w 1927r kino / Fotografia z 2000 roku

Po wojnie w budynku mieściło się przez długi czas kultowe kino Atlantic, następnie prosperowała dyskoteka Roger. Ostatecznie opuszczony budynek spłonął 16 maja 2002 roku. 

Oprócz wyżej wymienionych kin w Mikulczycach znajdowały się jeszcze dwa inne. W 1928 roku w Szkole Powszechnej nr IV (dzisiejszy Zespół Szkół nr 10) powstało kino szkolne prowadzone przez nauczyciela Waltera Kneifela. Z całą pewnością wyświetlano w nim filmy do 1934 roku. Natomiast przy Laurentiusstrasse 35 (Nadrzeczna/Wawrzyńca) gliwicki Oberschlesische Bilder-buhnenbund w 1929 roku uruchomił Kulturlichtbuhne, w którym raz w tygodniu wyświetlano filmy. W następnym roku kino przeniesiono do ratusza, gdzie prosperowało do końca lat trzydziestych. 

________________________________________
Fotografia pochodzi z Facebooka; użytkownik Amajza
Informacje za Kroniki Miasta Zabrza, nr 4