Poniższa
pocztówka została wydana w początkach XX wieku. Przedstawia pięć
ówczesnych reprezentacyjnych gmachów znajdujących się w
Mikulczycach. Pierwsza ilustracja przedstawia dawny ratusz, druga kościół Św. Wawrzyńca, natomiast trzy kolejne
obrazki ukazują wille, których nazwy własne pochodzą od nazwisk
pierwszych właścicieli. W tym poście chciałbym przyjrzeć się
tymże willą, zwłaszcza że każda z nich dotrwała do naszych
czasów.
Willa Waniek powzięła swą nazwę od Hansa Waniek, ówczesnego inspektora górniczego mikulczyckiej kopalni Abwehr. Na starym kopalnianym planie z 1921 roku budynek został oznaczony jako mieszkanie urzędnicze, co potwierdza jego pierwotne przeznaczenie. Gmach znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie kopalnianych zabudowań przy Wesollastarsse, czyli przy obecnej ul. Kopalnianej. Dziś w budynku mieści się publiczne przedszkole nr 45.
Nazwa Willa Euling pochodzi od dawnego właściciela dr. inż. Karla Eulinga - generalnego dyrektora kopalń górnośląskich, dyrektora biskupickiego koncernu Borsiga oraz przedstawiciela elitarnego Klubu Niemieckich Panów (niem. Der Deutsche Herrenklub) - budynek wybudowano około 1905 roku. Do willi prowadzą dwa wejścia.Główne od strony ulicy Moniuszki oraz boczne od ogrodu. Gmach posiada jedną klatkę schodową. W latach świetności parter stanowił część reprezentacyjną natomiast piętro skrywało pomieszczenia przeznaczone dla mieszkańców. Warto nadmienić, że Karl Euling przyjmował w domu bardzo ważne osobistości ze świata ówczesnej polityki. Od chwili śmierci dyrektora, która miała miejsce w marcu 1939 roku, willę zamieszkiwała rodzina zmarłego. Niestety już w 1942 roku bliscy musieli opuścić budynek w wyniku przejęcia tegoż przez władze wojskowe. W czasach powojennych władze Zabrza otwarły w budynku przedszkole nr 37, które funkcjonowało do 2000 roku. Obecnie nieruchomość znajduje się w rękach prywatnych.
Willa Zumbusch była zamieszkiwana przez jednego z tutejszych inspektorów górniczych niejakiego Zumbuscha. Znajdowała się przy Steigertstrasse 1 - dzisiejszej ul. Sztygarskiej 8. Obecnie budynek jest własnością prywatną.