Literatura przedmiotu



Rudolf Kostorz, Z dawnych dziejów Mikulczyc
Książka opisuje historię Mikulczyc od czasów najdawniejszych po XXw.


Rudolf Kostorz, Mikulczyckie Wędrówki 
Opracowanie z serii Zabrzańskich Zeszytów Historycznych. Swoisty przewodnik.


Stanisław Pietrek, Wytrwali i Wygrali
Autor uczęszczał do Polskiej Szkoły Mniejszościowej w Mikulczycach. Uczył się w trudnych dla polskich szkół na terenie Rzeszy czasach (1935-1939). Opisuje wspomnienia związane ze szkołą. Książka zawiera spis uczniów. Udostępniona przez Śląską Bibliotekę Cyfrową (link)


Zbigniew Gołasz, Śląska Tragedia w Zabrzu w 1945r. Internowania i deportacje
Publikacja ukazuje internowania i deportacje mieszkańców Zabrza w głąb ZSRR. Uwzględnia poszczególne dzielnice. Zawiera blisko 9000 nazwisk osób dotkniętych tragedią, w tym ponad 1000 z Mikulczyc. 


Janusz Roszko, Zawał 
Książka-reportaż opowiada o tragedii górniczej, która miała miejsce w 1971 roku w kopalni Mikulczyce. Ośmiu górników uratowano w kilka godzin po tragedii. Z pozostałej jedenastki przeżył jedynie Alojzy Piontek, który przez siedem dni przebywał samotnie przysypany pod ziemią.


Johann Hermann, Mikultschutz/Klausberg. Ein Vergleich zwischen Fruchen und Heute (Mikulczyce/Klausberg wczoraj i dziś)
Autor urodził się w Mikulczycach. Na łamach książki prezentuje kilkaset fotografii.


Praca zbiorowa pod red. ks. dr Adriana Korczago, Ewangelicy w Zabrzu
Monografia zabrzańskiej parafii ewangelickiej. W książce znajduje się rozdział autorstwa Emira Kasprzyckiego poświęcony kościołowi finalnemu w Mikulczycach. 


Piotr Kunce, Nasze organy, nasi organiści. Szkice o muzyce kościelnej w parafii św. Wawrzyńca w Zabrzu Mikulczycach.
Ponad 90 stron  - w tym zarys historii parafii, wiele niepublikowanych wcześniej informacji i zdjęć, a także materiałów źródłowych i dokumentów.


Opracowanie Bernarda Szczecha, Kościół św. Wawrzyńca w Mikulczycach w świetle zapisków parafialnych połowy XVIII wieku
Praca zawiera wydane drukiem archiwalne dokumenty oraz zarys dziejów kościoła. Książkę można przeglądać w internecie (http://www.sbc.org.pl/Content/129560/4_Posortowane_017.pdf)


50 lecie kościoła św Teresy, Zabrze Mikulczyce
Cienka książeczka traktująca o parafii, wydana w roku 1983.


Kroniki miasta Zabrza z lat 1960-'90 zawierają sporadyczny informacje związane z Mikulczycami.  Do najbardziej "elektryzujących" należy artykuł o działaczach polonijnych, którzy po 1 września zostali wywiezieniu do obozu w Buchenwaldzie oraz wspomnienia powstańców śląskich. 

 
Wznowione Kroniki miasta Zabrza, 2009< są bogatsze od poprzednich o informacje dotyczące dzielnicy. W prawie każdym numerze można znaleźć ciekawe informacje dotyczące Mikulczyc. 


Józef Jaskółka, Mikulczyckie słowiki, jubileusz powstania Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Mikulczyce” 1951-2001
Książka opisująca dzieje mikulczyckiego chóru powstałego 1951 roku w świetlicy przy ówczesnym PGR Nowy Dwór. W latach siedemdziesiątych działalność zespołu sięgnęła zenitu.


Z dziejów parafii Św. Wawrzyńca w Mikulczycach; Mateusz Walus
Na 130 stronach  autor umieścił kilkaset współczesnych oraz archiwalnych fotografii, w tym wiele starych pocztówek. Zdjęcia prócz zabudowań kościelnych przedstawiają m.in. cmentarze, panoramy Mikulczyc, parafian etc.


Piotr Kunce, Dzieje parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Zabrzu Mikulczycach
Kompendium wiedzy na temat kościoła. Książka bardzo obfita w informacje. Obejmuje plany budowy świątyni, budowę, pierwsze dni, lata późniejsze itd. 


W kręgu kultury i przemysłu. Studia z dziejów Zabrza w XX wieku, rozdział Zenona Szmidtke - Praca represjonowanych politycznie żołnierzy/górników w kopalni „Mikulczyce”


Wilhelm Kowolik, 125 lat Poczty w Mikulczycach
Historia tutejszej poczty. Cienka broszura wydana w 1989 roku.


Album Nasze Mikulczyce wydany w 2017 r. przez MBP Zabrze. Większość stron książki zajmują artykuły mieszkańców dotyczące ich antenatów - Mikulczyce są jedynie tłem. Opracowań stricte historycznych za dużo nie ma. Na łamach doszło również do plagiatu, dokonanego przez Kamila Fijałkowskiego. W artykułach podpisanych jego nazwiskiem, treść w całości została skopiowana z różnych stron internetowych, między innymi z tego bloga. Fakt ten rzuca niekorzystne światło na cały album. Zdecydowanym plusem są niepublikowane wcześniej pocztówki i fotografie. 


Monografia Od Amalii do Pstrowskiego zawiera szczegółową historię mikulczyckiej kopalni oraz innych zakładów tworzących skonsolidowaną KWK Pstrowski. 


Rocznik nr 3 wydany przez  Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie“ zawiera rozdział autorstwa Szymona Walkowskiego - Struktura, elementy i krajobraz historyczny Biskupic, Mikulczyc i Rokitnicy (dzisiejszych dzielnic Zabrza) w średniowieczu. Przyczynek archeologiczno - historyczno - geograficzny. Ciekawa lektura dostępna online.


W książce Kalejdoskop tematów śląskich. Zbiór studiów filologicznych mieści się obszerny przyczynek do dziejów prasy górnośląskiej - autorstwa Izabeli Kaczmarczyk - na przykładzie mikulczyckich gazet - Mikultschützer Zeitung, Klausberger Zeitung oraz Gazety Mikulczyckiej


Opracowanie Z przeklętego raju. Zapiski Górnoślązaków deportowanych w 1945 r. do ZSRS zawiera opublikowany drukiem dziennik / pamiętnik przebywającego na deportacji w ZSRR mieszkańca Mikulczyc - publikacja dostępna w sieci, w formacie epub, mobi i pdf.


W książce Futbol ponad wszystko. Historia piłki kopanej na Górnym Śląsku. 1939-1945 autorstwa Mariusza Kowolla, długoletniego badacza dziejów górnośląskiej piłki, można znaleźć informacje o przedwojennych piłkarzach pochodzących z Mikulczyc oraz poznać historię klubu piłkarskiego Sportfreunde Klausberg w okresie wojennej zawieruchy.