![]() |
Zabrzańskie omnibusy na terenie gazowni |
W miarę upływu czasu, w raz z rozwojem motoryzacji, zabrzańskie przedsiębiorstwo komunikacyjne użytkowało coraz nowsze automobile. Poniższe zdjęcie wykonano w Zabrzu na placu Dworcowym w 1936r. Widać na nim ówcześnie najnowszy model autobusów MAN-Deisel. Każda z sześciu linii autobusowych miała swój początek, właśnie pod gmachem Poczty Głównej w Zabrzu.
Linia nr 1 kursowała pomiędzy Zabrzem a Sośnicą. Dwójka jeździła do Rokitnicy przez Mikulczyce - Grzybowice. Trasa nr 3 biegła w trzy różne miejsca - w rejon dzisiejszej ul. Czołgistów, pod przejście graniczne na 3 Maja oraz pod bramę kopalni Makoszowy. Omnibusy nr 4, 5 i 6 łączyły natomiast Zabrze z różnymi rejonami Zaborza.
![]() |
Wycinek prasowy, Katolik, 1928 |
W tym samym okresie, przez gminę przejeżdżały omnibusy pocztowe, kursujące na trasie Bytom-Gliwice. Ich jedyny przestanek w Mikulczycach znajdował się przy urzędzie pocztowym. Oprócz paczek pocztowych omnibusy zabierały również pasażerów. Cena przejazdu do Gliwic wynosiła 70 feningów, a do szpitala knapszaftowego w Rokitnicy 0,20 ówczesnych marek.
W 1931 roku jednorazowy bilet Miejskiej Komunikacji Samochodowej, z Zabrza pod mikulczycki ratusz, kosztował 30 feningów. Komunikacja autobusowa sprzedawała w tym czasie bilety jednorazowe, miesięczne oraz karnety. W 1933r. - po uruchomieniu linii tramwajowej - zlikwidowano na trasie dwójki odcinek Zabrze - Mikulczyce (Ratusz). Omnibusy kursowały odtąd jedynie pod dworzec. Definitywny kres niemieckiej komunikacji tramwajowej i samochodowo-autobusowej nastąpił w 1945r. wraz z nadciągnięciem frontu wojennego.
__________________________________________________
Nasze Zabrze Samorządowe, 1996
www.delibra.bg.polsl.pl
www.sbc.org.pl